Dziś jest: niedziela, 17-12-2017
Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
Opublikował: Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Marek Leja - Wójt Gminy Dąbrowa 2006-nadal

wojt2014.jpegMarek Leja ma 52 lata. Posiada wykształcenie wyższe: mgr inż. elektronik i informatyk oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą. Ma żonę Helenę - właścicielkę biura rachunkowego  (w tym roku obchodzili srebrne wesele) i dwójkę dzieci: Michała - studenta Politechniki Opolskiej i Karolinę - studentkę Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Marek Leja urodził się 21 kwietnia 1965 roku w Opolu. Uczęszczał najpierw do Szkoły Podstawowej w Chróścinie, potem do Technikum Elektrycznego w Opolu. W 1984 roku rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej na wydziale Elektroniki, a w 1986 na wydziale Zarządzania i Informatyki. Pracę magisterską na pierwszym wydziale obronił w 1989, a na drugim w 1991 roku.
Od 1989 roku nieprzerwanie pracował w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu na stanowisku nauczyciela informatyki. Wykorzystując wiedzę z zakresu zarządzania dodatkowo tworzył w latach dziewięćdziesiątych działy marketingu w różnych instytucjach w Opolu: w 1993 roku zakładał dział marketingu w Radiu Opole, a dwa lata później wygrał konkurs na stanowisko kierownika działu marketingu w „Nowej Trybunie Opolskiej”. W 1997 roku pełnił obowiązki redaktora Naczelnego i konsultanta programowego Radia Góra Św. Anny, potem „Plus”, a obecnie Doxa. W 1999 roku wydał „Historię Piłkarskiej Reprezentacji Polski” na płycie CD.
W 2002 roku został wybrany do Rady Gminy Dąbrowa ze wsi Mechnice. W radzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do Spraw Współpracy z Zagranicą i Promocji Gminy.
W 2006 roku został nominowany do nagrody „Złotych Spinek” za działalnośc społeczną. Kapituła plebiscytu organizowanego przez Nową Trybunę Opolską  wzięła pod uwagę prowadzenie strony internetowej Mechnic, wydawanie lokalnej gazety piłkarskiej „Mechnicki Niedzielnik Sportowy”, wydawanie gazetki parafialnej „Apostoł” (w tym roku gazeta obchodzi 15 lat istnienia),
W wyborach samorządowych w 2006 roku startując z Komitetu Wyborczego Wyborców „Tu jest nasz dom” pokonał urzędującego od 1990 roku dotychczasowego Wójta - Ludwika Juszczaka zdobywając 60 % głosów. W kolejnych wyborach w 2010 roku przy dwóch kontrkandydatach zdobył 71,5 % głosów. W wyborach 2014 roku uzyskał 85,2 % poparcia przy braku kontrkandydatów.
W trakcie pracy na stanowisku Wójta odznaczony został:
* Złotą Odznaką Honorową Opolskiego Związku Piłki Nożnej,
* Brązowym Medalem za „Zasługi dla Pożarnictwa” Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
* Odznaką „Przyjaciel dziecka” Opolskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci